Rejser til Great Barrier Reef

Bestil din rejse nu

Rejser til Great Barrier Reef

Koralrevet uden sidestykke

Great Barrier Reef, det store koralrev, der strækker sig over 2000 km op langs Queenslands kyst, er en af Australiens største turistattraktioner. Her finder du massevis af smukke koraløer, som du kan udforske og bo på samt en farvestrålende undervandsverden, der er alle dykkeres drøm.

Koraløer

Over vandfladen, eller rettere i vandfladehøjde, ligger der en del koraløer ved Great Barrier Reef, hvor du kan bo på alle måder fra overdådig luksus til primitiv camping, der kræver, at du medbringer din proviant fra fastlandet. Du kan tilbringe alt fra en dagstur til en hel uge ved Great Barrier Reef. Billigst adgang til Great Barrier Reef opnår du i nord, hvor revet ligger tættest på fastlandet og en flåde af fartøjer, hver morgen sætter kursen mod revet. Uanset hvor du er ved Great Barrier Reef, eller på en af koraløerne, kan du snorkle og som regel også dykke. Du kan også få et prøvedyk, hvis du ikke har certifikat.

Øerne i Great Barrier Reef er inddelt i 3 områder:


Sydlige revøer

De sydlige revøer i Great Barrier Reef inkluderer Lady Elliot, Lady Musgrave, Heron, North West Island og Great Keppel Island. Billigste mulighed er Great Keppel med et backpacker-hostel. Her og på Lady Elliot Island kan du fra november til marts se skildpadder komme i land og lægge æg.

Midtergruppen med Whitsunday Passage

Midtergruppen i Great Barrier Reef består af øerne i Whitsunday Passage. De ligger ikke på revet, men er toppe af gamle, sunkne vulkaner. De er ofte toppede øer, som er beklædt med grønne eukalyptusskove, men der er også strande rundt omkring på øerne. Den mest berømte strand er Whitehaven Beach med fuldstændig kridhvidt sand og krystalklart vand.

Airlie Beach og Hamilton Island

Heftigst går livet for sig inde på fastlandet ved Airlie Beach med pubber og karaoke- barer. Airlie Beach er også et populært scorested for singler. I samme afdeling, men en smule mere mondænt, finder du Hamilton Island, hvor man sandelig fandt på at opføre et par skyskrabere for at højne atmosfæren. Lige så absurd, det virker, når du ser dem udefra, lige så fantastisk er udsigten imidlertid, når du bor på et af værelserne. Men der er dog også bungalows i jordhøjde på øen, der har plads til 1500 gæster.

Øerne i det tropiske nord


Øerne er listet i rækkefølge sydfra:

  • Magnetic - ud for Townsville, ligger ikke på revet.
  • Orpheus - en eksklusiv resortø, men også med primitive campingfaciliteter.
  • Hinchinbrook - ligger heller ikke på revet, men er en tropefantasi med regnskov, bjerge, sandstrande og et enkelt overnatningssted.
  • Bedarra - lille ø med uberørt tropenatur, adgang forbudt for dagsturister og glimrende til bushwalking.
  • Dunk - Australiens absolut smukkeste tropiske regnskovsø med de berømte hvide sandstrande og palmer. Øens oprindelige beboere kaldte øen for “Coonanglebah” – the Island of Peace and Plenty. Og mulighederne og tilbuddene er da også utallige. Dunk Island ligger 176 km syd for Cairns og blot 4 km fra kysten af Mission Beach, og kan nås både med fly og båd.
  • Fitzroy - en stille, lidt overset ø med nationalpark, hvide koralstrande, bushwalking og imponerende plante- og dyreliv.
  • Green - en ægte, men også meget turistbelastet koralø, der er dækket af tæt tropisk vegetation. Populært sted for dagsture.
  • Lizard - nordligste af koraløerne med faciliteter. Her findes et meget luksuriøst resort med tilsvarende pris, eller camping uden faciliteter.

Har du rejst til Great Barrier Reef?

Skriv et indlæg med dine rejsetips og vind et rejsegavekort på 5.000 DKK. Læs mere her
Klik her for at skrive dine rejsetips

Læs rejsetips fra Great Barrier Reef

Heldags tur på Great Barrier Reef med snorkling

Odyssey H2O som sejlede os ud på revet.
(Bedømt af 4 personer)

21/02 2009: alice larsen, vordingborg
Heldags tur på Great Barrier Reef med snorkling.
Læs hele rejsetippet
Se alle Great Barrier Reef rejsetips (1)

Kør-selv rundrejser hvor du
besøger Great Barrier Reef

Udflugter til
Great Barrier Reef

Bookmark    Tip en ven
Tip en ven
   Print
Print
FDM travel er medlem af Danmarks Rejsebureau Forening og Rejsegarantifonden, tilmeldt Pakkerejse-Ankenævnet samt indehaver af IATA-licens.FDM travel information:
Rejseforsikring  Om FDM travel  FAQ  Personoplysninger Rejsebetingelser  Sikker internetbetaling  Pressemeddelelser  fdm.dk  Sitemap
Denne side er udskrevet d. 30. juli 2010 fra
http://www.fdm-travel.dk/australien/great-barrier-reef/

Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.