Fælles familieferie fremfor suppe, steg og is - bestil hos FDM travel

Fælles familieferie fremfor suppe, steg og is

Yderligere information fås ved henvendelse til FDM travel presseafdeling.
Skriv til: presse@fdm.dk eller ring på tlf. 45 27 09 67 (24 timers tlf)

Pressemeddelelser

Publiceret: 24. april 2012
Familiefest i forsamlingshuset erstattes ofte af en fælles ferie for hele familien. FDM travel guider gerne storfamilierne, der ønsker at markere runde fødselsdage, sølvbryllupper og andre familiebegivenheder med en fælles ferie for flere generationer.


I Taastrup var alle enige, da den dengang kommende 70 års fødselar gav familien valget mellem en fest og en fælles ferie for de nærmeste 17 familiemedlemmer fordelt på tre generationer. En fælles rejse stod øverst på ønskesedlen, og nu har storfamilien været på to ugers eventyr i Thailand.

”Det var mig, der inviterede og derfor mig, der bestemte rammerne for ferien: Vi begyndte med to dage i Bangkok og rejste derefter videre til Krabi og Koh Lanta. På selve ferien valgte man sig om morgenen ind i grupper efter, hvad man havde lyst. Nogle ville dykke, nogle shoppe, nogle på elefanttur, strandtur eller noget helt femte – og nogle dage tog vi samlet på tur”, fortæller 70-årige Knud Janum fra Taastrup.

”Vi sender mange storfamilier på ferie sammen på tværs af flere generationer og anbefaler altid, at man forventningsafstemmer så meget som muligt hjemmefra – både hvad angår omfanget af f.eks. samvær på ferien, fælles aktiviteter, økonomi, spisning, lommepenge og is til børnene. Så er der størst sandsynlighed for, at alle får en vellykket ferie”, fortæller markedschef i FDM travel, Line Danvad.

Den 70-årige familiefar fra Taastrup råder i den forbindelse til, at man inden afrejse undersøger, hvilke muligheder der er på feriestedet, så man til morgenmaden er klar til at tale disse muligheder igennem og vælge sig ind på det, man har mest lyst til. Med fire dykkere i familien, en backpacker og børn i mange aldre spreder interesserne sig over mange forskellige aktiviteter. Men det er ikke noget problem for familien i Taastrup.

”Alle må have lidt tolerance og sluge en kamel engang imellem. For der er ingen grund til at rejse ud og blive uenige. Hos os har alle nogle idéer. En af de voksne sønner er backpacker og tog os med ud på oplevelser, vi normalt ikke ville kaste os ud i. Aftensmaden spiste vi nogle dage i mindre grupper, og nogle dage spiste vi alle 17 sammen. Og selvom maden ikke altid bliver serveret på samme tid, når man er mange, så har dette også sin charme. For det er jo netop for at være sammen, at vi er på ferie sammen”, fortæller Knud Janum.

FDM travel sender typisk storfamilierne på fælles ferie til et rejsemål med gode muligheder for mange forskellige typer oplevelser, så alle kan få en god ferie. Især de destinationer der tilbyder både bade-, natur- og kulturoplevelser er populære, når mange rejser sammen, typisk Thailand og Florida hvis det skal være oversøisk. I Europa vælger mange at rejse med storfamilien til Mallorca, De Canariske Øer eller en campingplads i Norditalien eller Sydfrankrig – eller til et af de mere nærliggende badelande i Nordtyskland. FDM-travel arrangerer imidlertid rejser for større grupper til alle rejsemål, så rejsen sammensættes efter konkrete ønsker og behov. http://www.fdm-travel.dk/

Se alle pressemeddelelser

Tilbud på rejser

Denne side er udskrevet d. 20. juni 2013 fra
http://www.fdm-travel.dk/

Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.