Lav dollar sætter kursen op på USA-rejser - bestil hos FDM travel

Lav dollar sætter kursen op på USA-rejser

Bestil din rejse nu

Yderligere information fås ved henvendelse til FDM travel presseafdeling.
Skriv til: presse@fdm.dk eller ring på tlf. 45 27 09 67 (24 timers tlf)

Pressemeddelelser

Publiceret: 13. juli 2007
Den lave dollarkurs smitter også af på salget af USA-rejser. Samtidig betyder det dårlige sommervejr, at danskerne allerede er i gang med at planlægge efterårets rejsemål.
Mens dollaren fortsætter med at falde, stiger interessen for at udforske USA. FDM travel har alene i juli solgt 60 % flere rejser end i juli sidste år. Samtidig er salget af rejser i 2007 allerede 15 % højere end salget for hele sidste år. Og den lave dollarkurs betyder, at interessen fortsætter.

”Salget af USA-rejser har været stigende de seneste par år, men i år er der for alvor kommet gang i salget. Den lave kurs gør det væsentligt billigere at rejse i USA, og det er der mange danskere, som lader sig lokke af. Vi forventer, at den historisk lave dollarkurs netop nu vil betyde, at det stigende salg vil fortsætte også efter sommerferien”, siger FDM travels produkt- og indkøbschef Jesper Ewald.

Han peger på, at det dårlige sommervejr har betydning for danskernes rejselyst. Regnvejret får nemlig danskerne til at tænke på udlandsrejser, og det smitter af på andre rejsetyper end de klassiske sommerferiedestinationer.

”Her og nu handler det for mange om at komme af sted til solen, men hvis det dårlige vejr varer ved, så begynder mange allerede nu at tænke på at holde noget ekstra ferie i efteråret, og her hører USA til blandt danskernes favoritter”, siger Jesper Ewald.

Interessen for USA kan også aflæses i antallet af besøgende på FDM travels inspirationssite om USA. Her vælger 20.000 brugere hver måned at gøre brug af den elektroniske rejseguide.

FDM travel er med mere end 15.000 årlige rejsende til USA og Canada Danmarks førende udbyder af ”Fly’n’Drive” i USA og Canada.
Se alle pressemeddelelser
Søg billige fly og gode, centrale hoteller
Fly+hotel
Fly+Feriebolig
Fly
Hotel
Feriebolig
Billeje
Afrejse fra Ankomst til
Afrejse   Hjemrejse  
Antal værelser Voksne Børn
 
Tip en ven
Tip en ven
Print
Print
 
Danish travel award Danskerne har kåret os som bedste ferierejsebureau 2012
Tilmeld dig FDM travels nyhedsbrev
Få de bedste tilbud på rejser hver uge og vind rejser for op til 25.000,-
 
FDM travel information:
Rejseforsikring  Om FDM travel  Presse  FAQ  Personoplysninger  Handelsbetingelser  Rettigheder og pligter  Sikker internetbetaling  Ledige stillinger fdm.dk  Sitemap
Denne side er udskrevet d. 20. maj 2013 fra
http://www.fdm-travel.dk/pressemeddelelser/lav-dollar-saetter-kursen-op-paa-usa-rejser/

Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.