Sydspanien - 2 storbyer

Bestil din rejse nu

Rejsetips indsendt af:
Michael Thomsen
Horsens, 27. december 2009

Bedømt af 2 personer
Skriv dit rejsetips & vind 5.000
Se alle rejsetips
Del på Facebook
Storbyferie, naturferie, skiferie, strandferie og daseferie - alt er muligt i sydspanien. Her er en lille beskrivelse af Malaga og Sevilla - to storbyer i sydspanien.
Én af de brede hovedgader i Malaga
Én af de brede hovedgader i Malaga

Malaga

Malaga er hovedbyen på Costa del Sol, og har bl.a. en meget fin bred og eksklusiv strøggade med gode internationale butikker.
Sidegaderne er derimod smalle og meget charmerende og tilbyder alskens turismesager samt små beværtninger.
Domkirken i Malaga samt den store borg på toppen af Malaga by skal man ikke snyde sig selv for, hvis man er lidt interesseret i historie og gamle bygninger.
Der er et Picasso museum, som blev født i Malaga.
Malaga har også en fin park midt i byen ned mod havnen.
Typisk smal gade i Sevilla's bykerne - GPS'en virker ikke altid her...!
Typisk smal gade i Sevilla's bykerne - GPS'en virker ikke altid her...!

Sevilla

Sevilla er kendt som Spaniens stegepande - og her er temperaturen om sommeren typisk 5-8 grader varmere end i resten af sydspanien. Sevilla har rigtigt meget at byde på. Gamle charmerende huse og smalle gader, fine parker og bygninger fra verdensudstillingen i starten af 1900-tallet, samt nyere bygningsværker fra Expo i 1992.
Sevilla har ligeledes en enorm stor domkirke, som bl.a. huser et opstillet gravkammer af Columbus der jo som bekendt opdagede amerika samt mange meget flotte rum.
Sevilla har en meget kompakt bykerne, så hvis du selv kører til Sevilla skal du studere kortene/Google Earth grundigt inden du begiver dig ind i bykernen. GPS systemer giver op i de smalle gader, da satelitterne ikke kan nå ned til GPS-antennen!
Byen er så mangfoldig at den gerne kræver overnatninger og gentagne besøgsrunder.
Der er utallige tapasrestauranter, caféer, restauranter, butikker og andet som enhver anden storby - men Sevilla er sin helt egen alligevel.

Klik for at bedømme dette rejsetip:

Kommentarer til rejsetips om Malaga


Skriv din egen kommentar


Overskrift
Dit navn
E-mail (Vi offentliggør ikke din e-mail-adresse)
Kommentar

Har du rejst til Malaga

Hjælp andre ved at skrive et indlæg med dine rejsetips. Hver måned giver vi et rejsegavekort på 5.000 kr. til det bedste indlæg.
Klik her for at skrive dine rejsetips
Søg billige fly og gode, centrale hoteller
Fly+hotel
Fly+Feriebolig
Fly
Hotel
Feriebolig
Fly One way
Afrejse fra Ankomst til
Afrejse   Hjemrejse  
Antal værelser Voksne Børn (0-17)

Skriv rejsetips på FDM-travel.dk

Flere rejsetips om Malaga

Torre del Mar, Spania

(Bedømt af 1 person)
1 kommentar
18.07.10: Solvi Wivegh
Vi har vel alle hørt mang en historie om folk som har blitt frastjålet både det ene og det andre i Spania og at de er noen skikkelige kjeltringer som en må passe seg for. Da har jeg lyst til å gi dere en historie om det motsatte og anbefaler stedet på det aller varmeste...
Se hele rejsetippet

Spansk kultur og vandreture!

(Bedømt af 2 personer)
03.07.10: Lone Nygaard
Bo i en lille hyggelig "hvid" spansk by med udsigt til bjerge og Middelhavet - 10 km i fugleflugtslinje.
Se hele rejsetippet

Afslapning i Fuengirola i Spanien

(Bedømt af 3 personer)
03.06.10: Maria Lang
Dase-ferie i solen
Læs hele rejsetippet

Læs mere om rejser til Malaga

Bookmark    Tip en ven
Tip en ven
   Print
Print
FDM travel er medlem af Danmarks Rejsebureau Forening og Rejsegarantifonden, tilmeldt Pakkerejse-Ankenævnet samt indehaver af IATA-licens.FDM travel information:
Rejseforsikring  Om FDM travel  FAQ  Personoplysninger Rejsebetingelser  Sikker internetbetaling  Pressemeddelelser  fdm.dk  Sitemap
Denne side er udskrevet d. 30. juli 2010 fra
http://www.fdm-travel.dk/spanien/malaga/sydspanien-2-storbyer-storbyferie.html

Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.