14 Skønne dage i Thailand - Rejsetip Hua Hin

14 Skønne dage i Thailand

Bestil din rejse nu

Rejsetips indsendt af:
Peter Nielsen
løgumkloster
28. april 2012
14 Skønne dage i Thailand
Vi startede vores rejse fra Kastrup, og eftr en lang flyvetur på 11 timer landede vi så i Bangkok, her blev vi indkvarteret på Hotel Ramada, og vi havde et par dejlige quder i Thailandske Tum Tum og danske Simon Franch,vi oplevede så bangkok i de næste tre dage, hvorefter rejsen fortsatte nordpå , til den gyldne trekant, første nat fra Bangkok foregik turen med tog, hvor vi sov i firemands kupeer, om vi sov eller ikke i toget, må enhver afgøre med sig selv, men det var en oplevelse, vi ikke gerne ville være foruden, den gyldne trekant er et helt kapitel for sig selv, masse af oplevelser og masse af indtryk, som man så kan bearbejde når man er kommet hjem, og er faldet lidt til ro ovenpå alt det vi har oplevet, vores venner herhjemme sagde før vi tog afsted, hvor kan i vove det, vi kan en smule engelsk, og så er vores alder henholdsvis konen 72 og manden 77, men man skal kaste sig ud i det ,hvis man vil opleve noget her i verden, og vi lever efter mottoet du kan hvad du vil.???

Alene i Hua Hinn

De sidste tre dage skulle vi være i HUa Hinn, og her fik vi en stor overraskelse, vi blev sat af ved Hotel Vanara, som de eneste af hele selskabet, vi havde hjemmefra valgt dette Hotel uden at vide hvad det indebar,ingen af os sagde noget da bussen var kørt, og vi stod der alene, men igen måtte vi sande du kan hvad du vil, så vi fik tre herlige dage, med en masse dejlige oplevelser, hvoraf turen op til River Qvai broen nok var højdepunktet, ved et tilfælde, er der en taxa chauffør der stopper, og spørger om der er noget han kan hlæpe med, idet vi stod med et kort over Hua Hinn og ikke rigtig kunne finde vej, han hjalp os så, og så kørte han videre, så ville skæbnen at vi nede ved jernbanestationen løb på ham igen.

Videre forklaring

Han kunne så forklare os at han havde været Quide i 10 år for et dansk rejseselskab,og vi fik så en aftale istand om at han ville køre os til River Qvai broen dagen efter, Kl. 10 stod han på hotellet og så kørte vi, det tog ialt 8 timer frem og tilbage, og da han jo havde været Quide, fortalte han , så godt han kunne, om alt hvad vi så undervejs, der var varmt da vi nåede broen 40 gr.han var utrolig behagelig under hele turen, og da vi igen holdt ved hotellet, fik vi afregnet med ham, vi havde aftalt en pris der stod på 2500 Bath, ( 100 Bath svarer til godt 18 kr.)så vi gav ham 3000 Bath, og vi kunne se at han blev ovenud lykkelig, og sagde farvel med ordene--vi ses næste år, hvorefter han gav os sit kort, det var også en god oplevelse,

Aktiviteter
Klik for at bedømme dette rejsetip: 

Kommentarer til rejsetippet om Hua Hin

min hat a

04/03 2013 michael
hej
jeg vil bare lige sige at jeg tager sgu min hat a for jer ,jeg synes at det er mega frisk gjort håber at jeg selv kan gøre det samme når jeg kommer i jeres alder ..

Spændende tur

01/05 2012 Keld Nielsen
Det giver indtrykket af en super tur....

Skriv din egen kommentar

Overskrift
Dit navn
E-mail
(Vi offentliggør ikke din e-mail-adresse)
Kommentar
Send kommentar

Læs mere om rejser til Hua Hin

Rejser til Hua Hin

Har du rejst til Hua Hin?

Del dine rejsetips og hjælp andre til at opleve verden. Hver måned giver vi et rejsegavekort på 3.000 kr. til det bedste rejsetip.
Klik her for at skrive dine rejsetips
Søg billige fly og gode, centrale hoteller i Hua Hin
Fly+hotel
Fly+Feriebolig
Fly
Hotel
Feriebolig
Billeje
Afrejse fra Ankomst til
Afrejse   Hjemrejse  
Antal værelser Voksne Børn
 

Flere rejsetips om Hua Hin

Book selv fly/hotel TRANSFER

(Bedømt af 5 personer)
2 kommentarer
03.11.11: helle hoffmeyer
book din taxa fra hua hin til at hente dig i bangkok, du betaler ca 1800 bath i stedet for 5000 .
Se hele rejsetippet

Spis billigt i Hua Hin

(Bedømt af 6 personer)
1 kommentar
25.10.11: Hanne Markussen
På Soi 94 i Hua hin er der mange billige spiserestauranter, og på samme vej ligger et dejligt hotel Amara inn Resort, der er bare så hyggeligt, det er små rækkehuse med lille køkken, priserne ligger fra 18000 bath for en hel måned, der er mulighed for selv at vaske sit tøj der er 3 vaskemaskiner til rådighed, hotellet er velegnet til folk der bare vil ned og slappe af - der bor mange danskere på hotellet om vinteren, folk kommer igen år efter år, der findes et disponibelt rum man kan sætte sine ting ind i, så kan man hente det når man året efter kommer igen, nogle har købt cykler, de koster næsten ingenting dernede.
Se hele rejsetippet

I Indiana jones's fodspor nær Hua Hin

(Bedømt af 13 personer)
5 kommentarer
27.09.11: Christian
Skal du til Hua Hin, så snyd ikke dig selv for denne oplevelse. Ca. en times kørsel syd for Hua Hin ligger naturområdet: Sam Roi Yod.
Se hele rejsetippet

Læs mere om rejser til Hua Hin

Tip en ven
Tip en ven
Print
Print
 
Danish travel award Danskerne har kåret os som bedste ferierejsebureau 2012
Tilmeld dig FDM travels nyhedsbrev
Få de bedste tilbud på rejser hver uge og vind rejser for op til 25.000,-
 
FDM travel information:
Rejseforsikring  Om FDM travel  Presse  FAQ  Personoplysninger  Handelsbetingelser  Rettigheder og pligter  Sikker internetbetaling  Ledige stillinger fdm.dk  Sitemap
Denne side er udskrevet d. 23. maj 2013 fra
http://www.fdm-travel.dk/cambodja/phnom-penh/liste-rejsetips/

Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.