På tur ved Mosel - Rejsetip Rhein-Mosel-Franken

På tur ved Mosel

Bestil din rejse nu

Rejsetips indsendt af:
Bent Matthiesen
Nordborg
20. juni 2011
På tur ved Mosel
Simpelthen et flot landskab langs Moselfloden. Der er hundreder af overnatningsmuligheder. Både private og mere hotelprægede.
Vi boede privat, og havde et værelse på 1.sal, med balkon. det er imponerende når de store flodbåde sejler næsten lydløst forbi ens balkon. Denne tur til Mosel giver så også mulighen for at tage en smuttur til Luxemborg, billig benzin, smøger og sprut. Det er næsten det samme som grænsen Danmark - Tysklad. inden EU. Der er også mange borge langs floden, mange af dem er helt bestemt et besøg værd.

Klik for at bedømme dette rejsetip: 

Kommentarer til rejsetippet om Rhein-Mosel-Franken

mosel ferie?

21/06 2011 kirsten mosbæk
hej Bent
Vi sidder lige og kigger/overvejer sommerferie ved Mosel floden. Det lyder dejligt med jeres overnatning tæt på floden. Kan du oplyse navn/sted/kontakt?
Med venlig hilsen Kirsten og Per

Skriv din egen kommentar

Overskrift
Dit navn
E-mail
(Vi offentliggør ikke din e-mail-adresse)
Kommentar
Send kommentar

Læs mere om rejser til
Rhein-Mosel

Rejser til Rhein-Mosel

Har du rejst til Rhein-Mosel-Franken?

Del dine rejsetips og hjælp andre til at opleve verden. Hver måned giver vi et rejsegavekort på 3.000 kr. til det bedste rejsetip.
Klik her for at skrive dine rejsetips
Søg billige fly og gode, centrale hoteller
Fly+hotel
Fly+Feriebolig
Fly
Hotel
Feriebolig
Billeje
Afrejse fra Ankomst til
Afrejse   Hjemrejse  
Antal værelser Voksne Børn
 

Flere rejsetips om Rhein-Mosel-Franken

Vinsmagning og ridderborge i Mosel

(Bedømt af 2 personer)
02.05.13: Jesper Ernst
Jeg kan varmt anbefale en kort ferie i byerne langs floden Mosel. Der er mange små hyggelige byer med mulighed for gåture i bakkerne, besøg på byernes gamle middlealderborge og ikke mindst køb af rigtig god tysk hvidvin lige fra producentens garage til ganske rimelige priser.
Se hele rejsetippet

Musikmuseum Rüdesheim

FDM travel rejsespecialist-elev
(Bedømt af 2 personer)
09.04.13: Joachim
Har du lyst til og prøve noget atypisk museums besøg men meget spændende og underholdende? Jeg var i Rüdesheim, hvor vi skulle besøge deres musikmuseum, og jeg må indrømme at det var noget helt specielt.
Se hele rejsetippet

Svævebane fra Rüdesheim

FDM travel rejsespecialist-elev
(Bedømt af 1 person)
09.04.13: Joachim
Hvis man er i Rüdesheim og gerne vil have en rigtig god naturoplevelse, skal man helt bestemt tage en tur i deres svævebane.
Man kan tage med en svævebane (lukkede gondoler) fra midten af byen op til Niederwald, hvor man svæver hen over de utroligt smukke vinmarker det meste af vejen.
Se hele rejsetippet

Læs mere om rejser til Rhein-Mosel-Franken

Tip en ven
Tip en ven
Print
Print
 
Danish travel award Danskerne har kåret os som bedste ferierejsebureau 2012
Tilmeld dig FDM travels nyhedsbrev
Få de bedste tilbud på rejser hver uge og vind rejser for op til 25.000,-
 
FDM travel information:
Rejseforsikring  Om FDM travel  Presse  FAQ  Personoplysninger  Handelsbetingelser  Rettigheder og pligter  Sikker internetbetaling  Ledige stillinger fdm.dk  Sitemap
Denne side er udskrevet d. 24. maj 2013 fra
http://www.fdm-travel.dk/

Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.