4 dages cykeltur i historiske byer

Bestil din rejse nu

Gade i Hoi An
4 dages rundrejse med lokal guide
Her får I chancen for at opleve nogle smukke historiske byer på en behagelig cykeltur, i et tempo hvor alle kan være med. På 4 dage kommer I gennem Da Nang, den idylliske havneby Hoi An og den tidligere kongeby Hue.

Rundrejsen dag for dag

Dag 1

Da Nang – Hoi An

Detaljer fra hus i Hoi An Vi bliver hentet i Da Nang lufthavn og kørt til den gamle handelsby Hoi An. Hoi An var et af de vigtigste handelscentre i Sydøstasien i det 16. århundrede, her hersker en udpræget kinesisk atmosfære med lave huse og smalle gader. Udadtil ser flere af disse gader stadig ud som dengang. Vi går en tur gennem byens gader, hvor mange af husene er bygget af sjældent træ og udsmykket med kinesiske inskriptioner.

Efter frokost skal vi på en pdagelses tur på cykel og besøge af de historiske handelshuse, religiøse steder, berømte broer, gennem rismarker tilde omkringliggende landsbyer. Aftenen kan vi bruge til afslapning.

Frokost er inkluderet.
Dag 2

Hoi An - Da Nang - Hue

China stranden I dag cykler vi fra Hoi An via Cua Dai-stranden langs kysten, hvor vi undervejs passerer fiskerlandsbyer, sandklitter og grønne skove for at besøge en landsby, hvor de bearbejder marmor. Herefter videre til China Beach. Vi fortsætter i bil til Da Nang, hvor vi besøger Cham-museet. Vi spiser frokost og fortsætter til Hue, den tidligere kejserby gennem 13 regerende Nguyen-dynastier

Morgenmad og frokost er inkluderet.
Dag 3

Hue

Detaljer fra Thien Mu-Pagoden Cykelturen går om formiddagen til det kejselige citadel og det farverige Dong Ba marked. Vi spiser frokost og fortsætter cykelturen til Thien Mu-Pagoden en af de ældste religiøse bygninger i Hue. Herefter skal vi på en bådtur på Duftenes Flod. Efter bådturen går vi i land og cykler ca. 2 km for at besøge Tu Duc mausoleet. Vi slutter dagen af med en afslappende cykeltur på 15 km tilbage til Hue.

Morgenmad og frokost er inkluderet.
Dag 4

Hue - Da Nang

Indgangen til den forbudte by i Hue Formiddagen er til fri disposition, før afgang til Hue eller Da Nang lufthavn og evt. flere spændende oplevelser i Vietnam.

Morgenmad er inkluderet.

Start nu! Det er let at bestille 4 dages cykeltur i historiske byer


Prisen er pr. person i dbl.vær. i 3 nætter


Rejseperiode:
01.11.11-31.10.12.

Afgange: Daglig.

Antal deltagere: Minimum 2.

Pris pr. person fra:
01.11.11-30.10.12
Superior
Enkeltværelse:  3.575kr.
Dobbeltværelse: 2.955 kr.  
Barn: 1.320 kr. 

Børn:
Gælder for 1 barn under 12 år uden ekstra opredning.

Bemærk:
Tillæg over jul og nytår - spørg FDM travel om pris.
I privat bil med egen guide. Ved grupper over 3 personer spørg FDM travel om pris.

Bestil på: 70 11 60 11

Mandag-torsdag 9-17, fredag 9-16.30, lørdag 10-13

Du er også velkommen i et af vores
8 rejsebureauer.


4 dages cykeltur i historiske byer
Vietnam

Turprogram i kort udgave

Dag 1: Da Nang – Hoi An
Dag 2: Hoi An - Da Nang - Hue
Dag 3: Hue
Dag 4: Hue - Da Nang

Rejsen inkluderer

  • Tre overnatninger i airconditioneret
    værelse med eget bad
  • Transport i airconditioneret bus
    eller privatbil samt på cykel
  • Engelsktalende guide
  • Alle måltider og entreer nævnt
    i programmet 

Ikke inkluderet
  • Fly
    • Drikkevarer

    Læs mere om

    Tip en ven
    Tip en ven
    Print
    Print
     
    Tilmeld dig FDM travels nyhedsbrev
    Få de bedste tilbud på rejser hver uge og vind rejser for op til 25.000,-
     
    Denne side er udskrevet d. 21. maj 2012 fra
    http://www.fdm-travel.dk/vietnam/4-dages-cykeltur-i-historiske-byer-rundrejse.html

    Ring til en rejsekonsulent på 70 11 60 11 hvis du ønsker hjælp til bestillingen eller har spørgsmål. Du kan også bestille direkte på www.fdm-travel.dk.