USA-rejsemesse

Tak for en Herlig dag med fokus på hele USA


FDM travel afholdte for 8. gang vores populære og velbesøgte USA-rejsemesse - Danmarks eneste rejsemesse udelukkende med fokus på de store oplevelser over there. Vi havde 3.000 besøgende på vores USA rejsemesse og siger tusind tak til alle for en herlig dag med fokus på USA.

I kunne møde FDM travels erfarne USA-specialister samt vores vigtigste amerikanske samarbejdspartnere og turistorganisationer. Derudover blev der vist film og afholdt en lang række forskellige rejseforedrag dagen igennem. Kort sagt var det en dag fyldt med inspiration, rådgivning om og gode tips til netop jeres drømmerejse.

 

Se filmen
Stemning fra USA-rejsemessen 2018

Information om USA-rejsemessen

Kørselsvejledning til Docken

Kørselsvejledning til rejsemessen på Docken

Rejsemessen afholdes på Docken, Færgehavnsvej 35, 2150 København

I bil:
Kør via Kalkbrænderihavnsgade og drej i lyskrydset ved PFA-bygningen og kør ad Sundkrogsgade. Fortsæt til T-krydset og drej til højre ad Skudehavnsvej. Drej første gang til venstre og ind på Færgehavnsvej og Docken ligger på højre hånd efter ca. 250 meter.

Parkering
Der er gratis parkering på i alt 4 store pladser.

Bus 164
Bus 164 kører 3 gange i timen (12, 32 og 52) om søndagen fra Hellerup Station og ender i Nordhavnen hvor Docken ligger. Bus 27 stopper på Færgehavnsvej/Baltikavej lige ud for Docken.

S-tog
Linje B til Nordhavn St., hvorfra det kun tager 15 minutter at gå til Docken (op ad Sundkrogsgade i lyskrydset ved PFA-bygningen).

Metro
M4 til til Orientkaj St., hvorfra det tager ca. 15 minutter at gå til Docken, via Færgehavnsvej.

Cykel
Det er nemt at komme til Docken, hvis I er på cykel. Vejen fra Sundkrogsgade til Færgehavnsvej hvor Docken ligger, er stille om søndagen når industrien og havnevirksomheder holder fri.

Øjeblikke fra tidligere rejsemesser