Se kunstneriske mesterværker med denne nøje planlagte rundvisning på Louvre i Paris, og se samlingens højdepunkter på 2 timer. Skip billetkøen, og få prioritetsadgang. Oplev perler som "Mona Lisa" og nogle af de mindre kendte værker.
Oplev en af verdens vigtigste kunstsamlinger på en guidet rundvisning på Louvre-museet, og lad dig betage af genstande fra det gamle Egypten og italiensk renæssancekunst. Det ville tage måneder at se hele samlingen, men du vil følge en nøje planlagt rute, så du oplever alle højdepunkterne.
Betragt da Vincis gådefulde Mona Lisa, og se Antonio Canova følelsesladede "Psyche genoplivet af Amors kys". Hør den sande historie, der er skildret i Gericaults "Medusas Tømmerflåde". Kom ind i Napoleons tidligere lejligheder for at beundre paladsets smukkeste indretning og en samling af kronjuveler.
Mesterværkerne fortsætter med "Venus fra Milo"-skulpturen, der har inspireret et utal af kunstnere. Gå ned i Louvre-slottets kælder, og se fundamentet af slottet, der engang stod på stedet.
Vælg mellem 2 muligheder: Få din billet og en guidet rundvisning med en af de guidede rundvisninger på flere sprog, hvor du kan skippe billetkøen. Hvis du allerede har billet eller museumspas, kan du også vælge den guidede rundvisning for indehavere af en billet eller et museumspas.
Fra
558 kr.
pr. person
Lokation:
Louvre-pyramiden, Paris, Frankrig, Louvre Museum, Ile-de-France, Pavillon de l'Horloge, Petite Galerie
Varighed:
2 time(r)
Sprog:
English, Tysk, Italiensk, Spansk; Castiliansk, Fransk
Anmeldelser:
4.5/5 stjerner
Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:
Kort
Galleri
Information
Højdepunkter
- Følg en nøje planlagt rute, og se alle Louvres højdepunkter
- Besøg Napoleons lejlighed, og se den mest fantastiske indretning fra det gamle palads
- Lad dig betage af da Vincis "Mona Lisa" og den inspirerende statue af "Venus fra Milo"
- Spring billetkøen over, og få prioritetsadgang
- Se sphinxen og mumierne i den egyptiske afdeling
- Udforsk Ludvig 14.s royale samling og kronjuvelerne i Apollo-galleriet
Yderligere information
- På grund af de forebyggende tiltag mod Covid-19-virussen kan nogle samlinger/rum være lukket
- Louvre-museet er lukket om tirsdagen
- Bemærk, at denne rundvisning kan være tosproget
- Hvis der er flere end 6 personer i din gruppe, bliver I muligvis inddelt i forskellige grupper
- Selv med en skip køen-billet kan der være ventetid ved sikkerhedskontrollen. I højsæsonen kan ventetiden være op til 20 minutter
- Genstande, hvis mål overstiger 55 x 35 x 20 cm, er ikke tilladt på museet
Inkluderet
- Certificeret guide
- Rundvisning på Louvre
- Entrébillet
- Headset
Ikke inkluderet
- Transport til og fra Louvre
- Drikkepenge
Skab din egen kør-selv-ferie
Tilmeld dig vores nyhedsbrev
Gør som 200.000 andre og tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvor du modtager rejseinspiration og gode råd.
Få et tilbud




