Et af de sidste fyrtårn i Storbritannien
Det er altid dramatisk med et flot knejsende hvidt fyrtårn yderst på en klippe – og Strumble Lighthouse er ingen undtagelse.
Strumble Ligthhouse sikrer at sejlende kommer sikkert forbi halvøen ved Pencaer og sammen med South Bishop fyrtårn 29 kilometer mod sydvest danner den en sigtelinje for en sikker passage forbi den farlige nordvestlige kyst af Pembrokeshire.
Der var allerede planer i 1820’erne om at erstatte fyrskibet udenfor kysten med et fyrtårn, men det var først næsten 100 år senere i 1908 at det nuværende fyrtårn blev opført på øen Ynysmeicl vest for Fishguard. Strumble Lighthouse er et af de sidste fyrtårne der blev opført i Storbritannien, og det cirkulære stentårn står flot med sine 15 meters højde.
Strumble Lighthouse var bemandet ved sin opførelse og helt op til 1980, hvor det fik automatisk drift styret fra overvågningscentret i Harwich.
Inspiration
Kort
Oplev Wales - Skab din egen historie
Tilmeld dig vores nyhedsbrev
Gør som 200.000 andre og tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvor du modtager rejseinspiration og gode råd.