Kulinarisk byvandring i Wellington

Undgå turistfælderne, og deltag i Wellingtons førende prisbelønnede madrundtur. Udforsk Cuba Street og andre steder, og smag dig vej gennem Wellington på et 3,5-timers eventyr i en lille gruppe for 2-10 gæster.

Kom med Food & Spice Odyssey, og gå, smag og oplev Wellington.
Undgå turistfælderne. Deltag i Wellingtons førende prisbelønnede tur for at udforske de skjulte kulinariske perler på Cuba Street og andre steder i verdens sejeste lille hovedstad.
Oplev Wellington på vores 3,5-timers madrundtur til fods i en lille gruppe, der er sammensat til kun 2-10 deltagere.
Smag dig gennem Wellington, fra kaffe brygget på friskristede bønner og byens berømte scones til en klassisk newzealandsk tærte og andre højtelskede newzealandske lækkerier. Og vi slutter altid af med en klassisk newzealandsk is.
Du kan forvente en lækker blanding af smagsoplevelser, lokale historier og indblik bag kulisserne, når du udforsker de gader og stræder, der giver Wellington dens karakteristiske madkultur.
Din lokale, madglade guide vil introducere dig til de mennesker, steder og traditioner, der ligger bag maden, samtidig med at vedkommende deler tips og anbefalinger, så du kan få mest muligt ud af dit ophold i Wellington.
Uanset om du er en dedikeret madelsker eller bare elsker at udforske en by gennem dens lokale smagsoplevelser, tilbyder denne tur en afslappet og personlig måde at spise, udforske og opleve Wellington på som en lokal.
Mød sulten op, og tag derfra med en smagsprøve på Wellington samt masser af ideer til, hvor du skal spise næste gang.

Fra 948 kr.
pr. person

Lokation:
Wellington, Wellington (region), New Zealand, Nordøen, Oceanien

Varighed:
210 minutter

Sprog:
English, Portuguese

Anmeldelser:
4.5/5 stjerner

Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:

få et tilbud

Kort

Vis på kort

Information

Højdepunkter

  • Udforsk skjulte madperler omkring Cuba Street og andre steder
  • Oplev Wellingtons legendariske kaffe med en lokal bryg i høj kvalitet
  • Sæt tænderne i klassiske newzealandske favoritter
  • Hør historierne bag maden, og mød de lokale madelskere
  • Afslut med en klassisk newzealandsk is

Yderligere information

  • • Turen foregår i al slags vejr, så sørg for at have passende tøj og fodtøj på
    • Der skal være mindst 2 deltagere, for at turen finder sted, og hver gruppe har højst ti deltagere. Der gives fuld refusion, hvis mindstekravet ikke er opfyldt.
    • Deltagerne skal være mindst 18 år og skal fremvise gyldig billedlegitimation
    • Du skal selv finde vej til og fra mødestedet, da der ikke tilbydes hotelafhentning eller -afsætning på denne tur

Inkluderet

  • Lokal foodie-guide
    Vi vil gå, snakke og smage i 3 - 3,5 time
    5-6 smagsprøver
    Wellingtons berømte kaffe eller te
    Newzealandsk is
    Klassisk newzealandsk bagværk
    Seværdigheder på Cuba Street og andre steder

Ikke inkluderet

  • Hotelafhentning og -afsætning
    Ekstra tilkøb til eget brug
    Drikkepenge

Bestil direkte

 

Få et tilbud på en pakkerejse

Vi glæder os til at skabe din drømmerejse

  • Bestil trygt - Vi er ejet af Danmarks største forbrugerorganisation
  • Personlig rådgivning fra vores dedikerede rejsespecialister
  • 6 x vinder af Danmarks Bedste Ferierejsebureau
X

Gammel Havn 1
9000 Aalborg
Danmark

mail 70116011
X

Sønder Allé 6, 1. sal
8000 Aarhus
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kgs. Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Gl. Kongevej 19
1610 København V
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kongens Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Kongensgade 9, 1 etage
5000 Odense
Danmark

mail 70116011
X

Dæmningen 47
7100 Vejle
Danmark

mail 70116011