Fra Reykjavík: Vikingetur på hesteryg i Hafnarfjörður

RIDENIVEAU: Erfaren/øvet

Oplev den alsidige islandske hest, lær dens unikke gangarter at kende, og rid gennem det fantastiske naturbeskyttelsesområde på Reykjanes i Hafnarfjörður.

Íshestar-ridecentret ligger i det smukke landskab lige uden for byen Hafnarfjörður, som ligger omkring 10 minutters kørsel fra Reykjavík. Faciliteterne og det omkringliggende område giver uendelige muligheder for ridning, vandreture og andre udendørs aktiviteter. Hestecentret byder individer, familier og alle slags grupper, der ønsker at nyde at lære den islandske hest at kende og ride på den, velkomne.

Vores vikingetur er en 5-timers tur til hest, der kun anbefales til øvede ryttere, som skal føle sig trygge og have kontrol over hesten i alle takter. Mængden af faktisk ridetid er omkring 2,5-3 timer, inklusive pauser. Deltagere skal mindst være 12 år gamle.

Alle deltagere bliver udstyret med varme overtræksbukser, regntøj, ridestøvler og hjelme i passende størrelse. Íshestar-personalet sætter en ære i at finde heste, der passer til individuelle behov, samt i at sørge for alle deltageres sikkerhed.

Du må ikke medbringe rygsække, tasker eller store kameraer på rideturen, men der er plads til at opbevare dine ting på ridecentret.

For din egen sikkerhed, må mennesker under indflydelse af alkohol eller narkotika ikke deltage på rideturen. På grund af mulige skader på ufødte børn i tilfælde af en ulykke, må gravide kvinder desuden ikke deltage på rideturen.

Alle deltagere skal deltage på rideturen af egen fri vilje og informere turguiden om eventuelle forhold, der kan påvirke deres evne til at deltage i turen. Hvis en gruppe er delt under turen, skal forældre blive i samme gruppe som deres børn.

Vægtgrænsen for turen er 110 kg eller 250 pund.

Fra 1.561 kr.
pr. person

Lokation:
Reykjavík, Hafnarfjörður, Europa, Island, Reykjanes-halvøen, Hafnarfjardarkaupstadur Kommune, Norðurland eystra, Suðurland, Island, Diamantcirklen, Island, De nordiske lande, Nordeuropa, Hovedstadsregionen, Island, Kópavogur

Varighed:
180 minutter

Sprog:
English, Islandsk, Tysk

Anmeldelser:
4.5/5 stjerner

Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:

få et tilbud

Kort

Vis på kort

Information

Højdepunkter

  • Oplev ridning i Islands vilde landskaber på denne dynamiske tur
  • De bedste rideture i Island for erfarne ryttere
  • Oplev den islandske natur på hesteryg, kun få minutter fra Reykjavík.
  • Perfekt til alle aldre, fra familier med små børn til eventyrlystne.
  • Udforsk Islands skønhed på hesteryg, fra lavamarker til bjerge.

Yderligere information

  • • RIDENIVEAU: Denne 3-timers tur er kun for erfarne ryttere på mellemniveau (ryttere, der har redet ca. 30 gange eller mere i deres liv). Rytterne skal være fortrolige med og have kontrol over alle typer gangart.
    • RIDEUDSTYR: (ridestøvler, ridebukser, jakker, hatte, handsker med mere) skal vaskes (40°C), renses eller desinficeres, inden det bliver taget med til Island. Brugt læderudstyr må ikke tages med ind i landet.

Inkluderet

  • Transport til og fra ridecentret (hvis denne mulighed er valgt)
    Ridning i henhold til beskrivelsen
    Ridehjelm
    Gummistøvler, regntøj eller varmt tøj til rideturen
    Vejledning på engelsk og skandinaviske sprog (nogle guider taler også tysk og andre sprog)

Bestil direkte

 

Få et tilbud på en pakkerejse

Vi glæder os til at skabe din drømmerejse

  • Bestil trygt - Vi er ejet af Danmarks største forbrugerorganisation
  • Personlig rådgivning fra vores dedikerede rejsespecialister
  • 6 x vinder af Danmarks Bedste Ferierejsebureau
X

Gammel Havn 1
9000 Aalborg
Danmark

mail 70116011
X

Sønder Allé 6, 1. sal
8000 Aarhus
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kgs. Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Gl. Kongevej 19
1610 København V
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kongens Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Kongensgade 9, 1 etage
5000 Odense
Danmark

mail 70116011
X

Dæmningen 47
7100 Vejle
Danmark

mail 70116011