I familieje i over 175 år
Får og forarbejdningen af deres uld var tidligere en bærende del for industrien og økonomien i Wales, men i dag er det kun et fåtal af de tidligere mange uldmøller og væverier, der fortsat er i brug.
Trefriw Wollen Mill i Conwy Valley ved den lille by Trefriw er en af de få uldmøller, der holder traditionen i hævd og karter, spinder, farver og væver den walisiske uld til tweed, puder, sengetæpper og andre traditionelle uld produkter.
Møllen har været i Williams familiens eje siden 1859, men har en historie, der går tilbage til 1820’erne. Et 11 meter stort vandmøllehjul drev indtil 1900 husets væve, men drivkrften blev herefter overtaget af vandkraftturbiner, der i dag kan ses i butikken åbningstid. Ligeledes er der her adgang til husets væveri, hvor maskinerne har over 50 år på bagen, så du kan se hvordan uldprodukterne i væveriets butik forarbejdes og kommer til verden.
Inspiration
Kort
Oplev Wales - Skab din egen historie
Tilmeld dig vores nyhedsbrev
Gør som 200.000 andre og tilmeld dig vores nyhedsbrev, hvor du modtager rejseinspiration og gode råd.