Hunter Valley: Vinsmagningstur med 2-retters frokost og chokolade

Var der nogen, der sagde chokolade og prisvindende vine? Denne tur til Hunter Valley fra Sydney må du ikke gå glip af – den omfatter de bedste vingårde og en 2-retters frokost med vinparring.

DAGSTUR I HUNTER VALLEYS VINOMRÅDE.
AFGANG 5 DAGE OM UGEN
8.00 – Tag fra Sydney, og kør over Sydney Harbour Bridge mod Hunter Valley. Kort pause undervejs.
Kl. 11.00 – Ankomst til den ikoniske Mount Pleasant Wines (eller lignende) – en af Hunter Valleys mest berømte vingårde og en sand hjørnesten i den australske vinproduktion. I dag vil du nyde en kurateret smagning, der præsenterer Mount Pleasants enestående udvalg af vine dyrket på godset og fra en enkelt vinmark. Du får den sjældne mulighed for at smage på Australiens ældste Pinot Noir, mens du har udsigt over netop de vinstokke, der producerer den – en oplevelse, der kombinerer historie, håndværk og den naturlige skønhed i Hunter Valley.
12.15 – Dagens oplevelse omfatter en eksklusiv 2-retters frokost parret med lokale rød- og hvidvine fra Hunter Valley, der er udvalgt til at passe til hver ret. Frokosten serveres på voco™ Kirkton Park Hotel, et elegant landsted – et af Hunter Valleys mest naturskønne og fornemme spisesteder (eller lignende)
13.30 - Ankomst til Hunter Valley med et stop ved den ikoniske vingård Audrey Wilkinson (eller lignende), der ligger ved foden af bjergkæden Brokenback med en betagende 360-graders udsigt. Den blev grundlagt i 1860'erne og er en af Australiens ældste vingårde. Nyd en guidet smagning af deres elegante vine, og lær historierne bag denne historiske ejendom at kende – en perfekt start på din Hunter Valley-oplevelse.
14.30 – Efter vinsmagning fortsætter vi til Hunter Valley Chocolate Company, hvor vi får en lækker chokoladesmagning og et øjebliks nydelse af regionens håndlavede søde kreationer.
15.45 – Returrejsen til Sydney starter
Kl. 17.30 – Hjemkomst i Sydney

Af driftsmæssige årsager er afhentning på hotellet ikke mulig for bookinger, der er foretaget efter kl. 12.00 dagen før turen.

Hvis din booking falder ind under denne kategori, bedes du venligst selv finde vej til mødestedet nedenfor:
Mødested:
Coach Bay 8, Western Forecourt
Hovedbanegården, Sydney

Vi takker for din forståelse og ser frem til at byde dig velkommen på turen.

Fra 1.009 kr.
pr. person

Lokation:
Ben Ean, New South Wales, Sydney, Hawkesbury-floden, Hunter Valley, Hunter Valley Besøgscenter, Australien, 4 fyrretræer på gården, 4 Pines Bryggeri, Pokolbin, Hunter Valley Resort, Darling Harbour, Sydney Harbour Bridge, Rothbury, Oceanien, Potts Point, Sydney, Hunter Valley Chokoladefirma

Varighed:
690 minutter

Sprog:
English

Anmeldelser:
4/5 stjerner

Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:

få et tilbud

Kort

Vis på kort

Information

Højdepunkter

  • Besøg to af Hunter Valleys mest naturskønne vingårde
  • Nyd en udvalgt 2-retters frokost parret med lokale premium vine
  • Transport i moderne bus med aircondition
  • Oplev Hunter Valleys berømte Semillon og Shiraz med professionel vejledning
  • Nyd en smagning af håndlavet chokolade hos en lokal chokolademager

Yderligere information

  • Turen gennemføres i al slags vejr og finder sted fem dage om ugen.
    Der kræves minimum 6 passagerer, før turen gennemføres
    Turens sprog: Vi bestræber os på at tilbyde ture på ét sprog, men bemærk, at turene af og til kan foregå på flere sprog af driftsmæssige årsager.

Inkluderet

  • Besøg på 2 af Hunter Valleys mest Instagram-venlige vingårde (f.eks. Audrey Wilkinson og Mount Pleasant eller lignende)
    Udvalgt 2-retters frokost parret med lokale vine på voco™ Kirkton Park Hotel eller lignende
    Ekspertviden og kommentarer fra lokale vinproducenter
    Lokale og underholdende kommentarer fra vores chauffør/guider
    Gratis snacks, f.eks. mini-Oreos, på turen
    Lækker chokoladesmagning

Bestil direkte

 

Få et tilbud på en pakkerejse

Vi glæder os til at skabe din drømmerejse

  • Bestil trygt - Vi er ejet af Danmarks største forbrugerorganisation
  • Personlig rådgivning fra vores dedikerede rejsespecialister
  • 6 x vinder af Danmarks Bedste Ferierejsebureau
X

Gammel Havn 1
9000 Aalborg
Danmark

mail 70116011
X

Sønder Allé 6, 1. sal
8000 Aarhus
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kgs. Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Gl. Kongevej 19
1610 København V
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kongens Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Kongensgade 9, 1 etage
5000 Odense
Danmark

mail 70116011
X

Dæmningen 47
7100 Vejle
Danmark

mail 70116011