Bacalar ved daggry: Kajakeventyr med morgenmad og fotos

Oplev en uforglemmelig solopgang ved lagunen med de 7 farver. Padl gennem den legendariske Piratknal og nyd en lækker kop kaffe og morgenmad midt ude på lagunen. Billeder er inkluderet!

Sæt vækkeuret tidligt, for der venter os et fantastisk eventyr!

Vi starter dagen med at ro i kajak på den berømte Lagune med de Syv Farver, mens vi ser, hvordan de første solstråler begynder at lyse Bacalar op. Tro os, det er helt sikkert det værd at stå tidligt op.

Vores første eventyr bliver at nå frem til den legendariske Piratkanal. Vi padler gennem dens farvande, mens vi fortæller dig de historier og legender, der har gjort dette sted til et af de mest mystiske og fantastiske steder i Bacalar.

Og da ethvert godt eventyr har brug for en pause, vil vi her forberede en flydende picnic med kaffe, frisk frugt og brød. Nyd din morgenmad bogstaveligt talt midt i lagunen, omgivet af krystalklart vand og solopgangens ro.

Derefter vender vi tilbage til kajakkerne for at padle mod Ecoparquens mole og udforske det beskyttede naturområde i Bacalars økologiske park, et af vores yndlingssteder, hvor vi kan nyde naturen og tage nogle fantastiske billeder.

Vi sørger for at forevige de bedste øjeblikke med vores GoPro, så du bare skal koncentrere dig om at nyde oplevelsen. Desuden får du under turen udleveret sikkerhedsudstyr og en vandtæt taske til at beskytte din mobiltelefon og dine ejendele.

Gør dig klar til at padle, udforske, spise morgenmad midt i lagunen og opleve Bacalar på en helt anden måde.

Vi ses ved solopgang!

Fra 182 kr.
pr. person

Lokation:
Bacalar-lagunen, Bacalar, Othon P. Blanco, Nordamerika, Cenote la Bruja, Latinamerika, Quintana Roo, Cenote Negro, El Canal De Los Piratas Bacalar, Mexico, Isla de los Pájaros

Varighed:
180 minutter

Sprog:
English, Spansk; Castiliansk

Anmeldelser:
4.5/5 stjerner

Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:

få et tilbud

Kort

Vis på kort

Information

Højdepunkter

  • Udforsk Piratkanalen sammen med lokale guider, og lær dens historie at kende.
  • Morgenmad midt i lagunen: En lækker picnic omgivet af mangroveskove.
  • Billeder med GoPro: Fang hvert spændende øjeblik med billeder i høj kvalitet.

Inkluderet

  • Valgmulighed: Enkelt- eller dobbeltkajak
    Morgenmad: Sæsonens frugt og ristet brød
    Kaffe
    Almindeligt vand
    Redningsveste
    Vandtæt taske til opbevaring af personlige ejendele
    Billeder og videoer med GoPro
    Tosproget guide
    Gratis parkering

Ikke inkluderet

  • Håndklæder
    Snorkeludstyr
    Transport fra hotellet til afgangsstedet

Bestil direkte

 

Få et tilbud på en pakkerejse

Vi glæder os til at skabe din drømmerejse

  • Bestil trygt - Vi er ejet af Danmarks største forbrugerorganisation
  • Personlig rådgivning fra vores dedikerede rejsespecialister
  • 6 x vinder af Danmarks Bedste Ferierejsebureau
X

Gammel Havn 1
9000 Aalborg
Danmark

mail 70116011
X

Sønder Allé 6, 1. sal
8000 Aarhus
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kgs. Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Gl. Kongevej 19
1610 København V
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kongens Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Kongensgade 9, 1 etage
5000 Odense
Danmark

mail 70116011
X

Dæmningen 47
7100 Vejle
Danmark

mail 70116011