Kombiner et afslappende mudderbad og en svovlspaoplevelse med en udforskning af Rotoruas mest aktive termiske park i Hells Gate Geothermal Reserve.
Oplev det bedste af Hell's Gate Geothermal Park i Rotorua med daglige guidede ture, et kort til en geotermisk gåtur og flere spaoplevelser. Nyd mudderbade, en mudderfodspool, svovlspa, Māori-udskæring og meget mere.
Hell's Gate ligger ca. 15 minutter fra byens centrum og venter på dig. Når du ankommer, kan du vælge at starte dit besøg med at opdage de geotermiske funktioner ved hjælp af et medfølgende kort eller deltage i en af de daglige guidede ture.
Når du har lært om det geotermiske områdes historie, funktioner og unikke egenskaber og det unikke helbredende mudder i Hell's Gate, kan du selv opleve New Zealands historiske spa.
Læg dig i blød i unikt termisk mudder og surt svovlholdigt vand, som er blevet brugt af de lokale maorier i mere end 800 år. Det varme geotermiske mudder åbner og renser hudens porer, mens svovlbadene giver din hud en blid eksfoliering og dybderensning.
Fra
431 kr.
pr. person
Lokation:
Bay of Plenty-regionen, Oceanien, Hells Gate geotermiske reservat, Rotorua, Rotorua-søerne, New Zealand, Tikitere, Nordøen
Varighed:
180 minutter
Sprog:
English
Anmeldelser:
4.5/5 stjerner
Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:
Kort
Galleri
Information
Højdepunkter
- Oplev det bedste af det berømte geotermiske reservat Hell's Gate med denne særlige kombination
- Se unikke geotermiske vidundere, og gå gennem hjertet af et geotermisk felt
- Nyd et afslappende mudderbad og en svovl-spaoplevelse
Yderligere information
- • Gratis guidede rundvisninger finder sted dagligt kl. 10.30 og 14.30, afhængigt af tilgængelighed
• Af sundheds- og sikkerhedsmæssige årsager er mudderbadet begrænset til 20 minutter per person per dag
• Minimumsalderen for mudderbadet er 2,5 år. For svovlspa er minimumsalderen 6 måneder. Børn skal være 12 år og derover for at deltage i udskæringen
• Dit badetøj og dine håndklæder vil lugte af svovl efter oplevelsen. Det anbefales at bruge gammelt badetøj. Badetøj og håndklæder kan lejes i receptionen, afhængigt af tilgængelighed.
• Den kemiske sammensætning af spaens mudder og vand vil plette de fleste smykker, især sølv. Det anbefales, at du venter 24 til 48 timer med at tage dem på igen efter dit besøg
• Gratis tjenester omfatter guidet rundvisning, maorisk udskæring og koldt bassin og afhænger af tilgængelighed. Der gives ingen refusion, hvis disse ikke er tilgængelige.
• Du får pengene tilbage, hvis hovedoplevelsen ikke er tilgængelig.
Inkluderet
- Daglige guidede ture (valgfrit)
Kort med geotermisk vandrerute
Mudderbade
Svovl-spa
Māori-udskæring
Kølig dyb pool
Ikke inkluderet
- Badetøj og håndklæder (kan lejes eller købes på stedet)
Bestil direkte
Få et tilbud på en pakkerejse