Monkeyland, Birds of Eden, Jukani – Dyreparker

Nyd en dag i naturen med vilde dyr – aber, fugle, løver, tigre og meget mere. Lær alt om de fantastiske dyr i vores tre reservater, og tag de bedste fotos nogensinde.

Der er tre reservater at vælge imellem, som hver især er hjemsted for et stort udvalg af vilde dyr, der vil fortrylle dig.

Monkeyland = Når du nærmer dig Monkeyland, verdens første fritgående reservat for flere primatarter, bliver du fyldt med spænding, når du hører de forskellige primater snakke. Monkeyland er et permanent hjem for tidligere fangenskabsprimater. Formålet med reservatet er at give disse vidunderligt intelligente dyr et sundere og mere naturligt liv og at øge offentlighedens bevidsthed om primater. Over 550 aber, lemurer og lemurer lever i Monkeyland, hvor du vil blive guidet af en af de mest erfarne primatguider i Sydafrika. Under den timelange guidede tur vil guiderne pege på de mange primater, der lever deres naturlige liv i den 12 hektar store oprindelige skov, og fortælle dig historier om dem samt nogle sjove fakta.

Birds of Eden = Den spektakulære og imponerende Birds of Eden er verdens største friluftsfuglepark. Reservatet omfatter 2,3 hektar delvist skovklædt land, dækket af et 3,2 hektar stort net og med en 1,2 km lang gangbro. Besøgende er velkomne til at udforske reservatet i deres eget tempo. Reservatet er hjemsted for 220 forskellige arter og underarter af fugle, i alt over 3500 fugle. Fra den indfødte og smukke Knysna lourie med sin akavede kald for en så yndefuld fugl, de andre lourie (Turaco) arter, papegøjer, parakitter, vandfugle, flamingoer, stære, rødbrystede robiner og yndefulde traner. Reservatet omfatter en dyb kløft med et vandfald, og volieren er ca. 50 m høj, dækker alle trætoppene og giver rigelig flyveplads til sine vingede beboere. Da dette er et reservat, hvor mange tidligere burfugle nu har fået mulighed for at sprede deres vinger, er det deres første chance for at udnytte deres vinger til fulde og opleve naturlig fugleadfærd. Dette er uden tvivl et af de steder, du skal besøge, når du er i Garden Route! Du kan tilbringe en hel dag i ethvert af reservaterne.

Jukani Wildlife Sanctuary = Beundre verdens storslåede og majestætiske store katte – løver, tigre, leoparder og jaguarer. Dyrene – i deres evige hjem – Jukani, er blevet reddet eller genhuset fra faciliteter, der ikke længere kunne tage sig af dem. I Jukani kan de nu udforske deres store naturlige habitat, der er designet og bygget efter hvert enkelt dyrs behov. De er fri for udnyttelse og stress forårsaget af menneskelig interaktion. De kan beundres og fotograferes i al deres pragt. På din 90 minutters gående safari med en af vores underholdende og kyndige guider vil du også finde vaskebjørne, en honninggrævling, karakaler, nogle zebraer og springbukke samt voldsomme rovdyr såsom den plettede hyæne. Den lynhurtige gepard og de adrætte træklatrende pumier er en fryd for øjet. Du vil finde håb i #TrueSanctuaries og blive opmærksom på disse dyrs situation – og indse, at du gennem livsstilsændringer og valg kan bidrage til en chance for en bedre fremtid for dem.

Fra 137 kr.
pr. person

Lokation:
Knysna lokale kommune, Vest-Kapprovinsen, Afrika, Plettenberg Bay, Sydafrika, Monkeyland and Birds of Eden, Garden Route District Kommune, Greater Plettenberg Bay, Jukani Wildlife Sanctuary, Garden Route, Edens fugle

Varighed:

Sprog:
English, Fransk

Anmeldelser:
4.5/5 stjerner

Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:

få et tilbud

Kort

Vis på kort

Information

Højdepunkter

  • Se verdens første multispecies-reservat for fritgående primater med mere end 550 dyr.
  • Kryds den 128 meter lange hængebro i trætoppene i Monkeyland.
  • Over 210 forskellige fuglearter i vores frie flyvevoliere
  • Se store vilde katte – verdens sande top-rovdyr

Yderligere information

  • Det er billigere at købe en kombineret billet til begge reservater.
  • Komfortable vandresko er bedre end sandaler osv.
  • I Jukani anbefales det at medbringe en hat (især til børn).
  • Kikkert er nyttigt i Birds of Eden og Jukani, men ikke nødvendigt.

Inkluderet

  • Du kan vælge mellem 3 reservater eller besøge alle 3. Inkluderet i prisen:
  • En guide i Monkeyland – ture foregår på engelsk, medmindre du angiver andet og booker 48 timer i forvejen med ankomsttidspunkt for en fransk guide. Der er ingen ekstra omkostninger for en sprogspecifik guide.
  • En guide i Jukani Wildlife Sanctuary – alle ture her foregår på engelsk.
  • I Birds of Eden har du mulighed for at gå på egen hånd – en selvguidet tur. Der kan arrangeres en guide, hvis vi får 48 timers varsel og en ankomsttid – guidede ture i Birds of Eden foregår på engelsk. Der er ingen ekstra omkostninger for denne guide.

Ikke inkluderet

  • Afhentning og afsætning på hotel
  • Mad og drikke
  • Drikkepenge

Bestil direkte

 

Få et tilbud på en pakkerejse

Vi glæder os til at skabe din drømmerejse

  • Bestil trygt - Vi er ejet af Danmarks største forbrugerorganisation
  • Personlig rådgivning fra vores dedikerede rejsespecialister
  • 6 x vinder af Danmarks Bedste Ferierejsebureau
X

Gammel Havn 1
9000 Aalborg
Danmark

mail 70116011
X

Sønder Allé 6, 1. sal
8000 Aarhus
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kgs. Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Gl. Kongevej 19
1610 København V
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kongens Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Kongensgade 9, 1 etage
5000 Odense
Danmark

mail 70116011
X

Dæmningen 47
7100 Vejle
Danmark

mail 70116011