Smag på Toscanas vine og olivenolier på en tur med en lille gruppe fra Firenze. Kør gennem de bølgende bakker, og beundr olivenlundene og cypresstræerne i landskabet. Besøg 2 vingårde for at smage vin sammen med lokale produkter.
Rejs fra Firenze til det historiske vinområde Chianti Classico i en minibus med aircondition, mens din engelsktalende chauffør forklarer det fantastiske landskab, hvor Italiens mest berømte vine produceres. Besøg to vingårde med tilhørende vin og mad.
Smag på 3 af den første vingårds vine sammen med noget af den friske olivenolie, de producerer. Lær mere om de unikke teknikker, der bruges til at producere vin, og få en bedre forståelse af den lokale vindyrkning på en rundvisning i vinkældrene.
Fortsæt til den anden vingård for at få en rundvisning i kældrene og sammenligne og kontrastere deres teknikker med den første vingård. Smag på forskellige vine og olivenolier, der produceres på gården, sammen med lokale specialiteter fra Toscana, såsom ost, salami, pålæg og bruschetta.
Fra
665 kr.
pr. person
Lokation:
Sydeuropa, Italien, Firenze, Det centrale Italien, Chiantis bakker, Europa, Toscana
Varighed:
270 minutter
Sprog:
English
Anmeldelser:
4.5/5 stjerner
Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:
Kort
Galleri
Information
Højdepunkter
- Smag 6 forskellige vine og olivenolier sammen med ost, salami og bruschetta
- Besøg 2 af de mest berømte vingårde i Toscana
- Få en betagende udsigt over vinregionen Chianti Classico
- Lær alle hemmelighederne om de historiske vinfremstillingstraditioner
Yderligere information
- • Turen er ikke kørestolsvenlig
• En vegetarisk og glutenfri menu kan leveres efter anmodning under bookingen
• Vinsmagning: Rødvine, der er typiske for Chianti-regionen, som er berømt for Sangiovese-druer. Derudover kan du, afhængigt af tidspunktet på året, produktionen, vingården osv., også smage rosé- eller hvidvin (ikke garanteret).
• Deltagere på turen skal være fyldt 12 år (spædbørn er ikke tilladt)
• Turen foregår udelukkende på engelsk
• Der er to tilgængelige turalternativer: Tur i en LILLE GRUPPE (maks. 25 deltagere – standardture afholdes med 50-60 personer) eller SEMI-PRIVAT tur (maks. 8 deltagere)
• Turen gennemføres i al slags vejr, så tag passende tøj på
• Bagage kan om nødvendigt opbevares i bussen under turen
• For krydstogtskibspassagerer, der ankommer til havnen i Livorno eller La Spezia: Køretiden til Firenze er cirka 2 timer. Sørg for, at dit skibs tidsplan passer med turens afgangs-/returtidspunkt, og at du har din egen transport fra havnen til Firenze og tilbage til havnen.
Inkluderet
- Transport med minibus med aircondition
Chauffør/guide
Guidet besøg på 2 vingårde
Smagning af forskellige vine og olivenolier på den første vingård
Smagning af forskellige vine, lokale produkter og olivenolier på den anden vingård
Ikke inkluderet
- Drikkepenge valgfrit
Afhentning og afsætning på hotel
Ekstra mad og drikke
Bestil direkte
Få et tilbud på en pakkerejse