Kør på vildmarkseventyr i Alaska
Med sin storslåede natur, vilde dyreliv og mange campingpladser, har Alaska alle betingelser for en succesfuld kør-selv-ferie i autocamper. Inden I henter jeres autocamper i Anchorage, kan I bruge nogle dage i byen, hvor I kan møde elge i byens grønne parker. Når I endelig sidder i jeres autocamper, starter et sandt vildmarkseventyr. Kører I mod, syd kommer I til Kenai Fjords National Park med USA's vildeste islandskaber og et helt fantastisk dyreliv. Parker autocamperen og tag på en guidet hvalsafari fra havnebyen, Seward, hvor der venter hvaler, søløver og imponerende naturoplevelser.
Kører I nordpå, bør I stoppe i Denali National Park – en af USA's smukkeste, der har draget flere kunstnere op i vildmarken. Længere mod nord ligger den gamle guldgraverby, Fairbanks. Her kan du opleve et Ice Museum med isskulpturer og de hypnotiserende nordlys en del af året. En guidet tur i fly eller helikopter giver for alvor en ide om Alaskas storhed.
Hvorfor booke en autocamper hos FDM Travel?
- Specialist i kør-selv-ferier og roadtrips
- Danmarks største udvalg
- Fast pris uden skjulte gebyrer
- 500 kr. rabat pr booking til FDM medlemmer - men kun når du bestiller gennem en rejsespecialist
Vidste du det?
Bestiller du en samlet rejse med fly, autocamper eller hotel hos os, er du dækket af pakkerejseloven!
Kør-selv-forslag med autocamper i Alaska
FAQ
Når du lejer en autocamper samler du transport, overnatning, køkken, bad og toilet i én fleksibel pakkeløsning. På den måde undgår du at skulle checke ind og ud af hoteller, når du kører fra sted til sted. Samtidig behøver du heller ikke at nyde alle dine måltider på restauranter, caféer osv. Du kan også overnætte i- eller tæt ved nationalparker, så du kan starte dagen med et godt morgenmåltid midt i naturen, inden du fx begynder på dagens vandre-eller cykeltur.
Vi har mange års erfaring med autocamperleje, og når du lejer en autocamper, får du Danmarks største udvalg og en fast pris uden skjulte omkostninger. Vi inkluderer:
- Ubegrænset kilometer (undtagen Europa)
- Ekstra fører
- Campingsæt
- Sengetøjssæt
- Håndklædesæt
- Vejhjælp (24/7)
- Skatter (miljøskat mv)
Som medlem af FDM kan du få 500 kr. rabat pr. booking på autocamperleje, men kun når du bestiller via en rejsespecialist. Rabatten på 500 kr. vises ikke i online søgeresultater her på siden. Er du ikke medlem, kan du læse om fordelene og bestille FDM-medlemskab her.
For at sikre dig de bedste priser, udbud og service, samarbejder vi med mere end 50 store og små udbydere af autocampere i Europa, USA, Canada, Australien, New Zealand, Japan og Afrika.
Før du bestiller og generel information om leje af autocamper - læs mere her
Få svar på de mest almindelige spørgsmål om leje af autocamper - læs mere her
Book online
Gode råd og inspiration
Få et tilbud






