Besøg Hiroshima Peace Memorial Park og A-Bomb Dome på en 1-dags udflugt med bus. Denne tur gennemføres kun af en engelsktalende guide.
Besøg Hiroshima Peace Memorial Park for at se A-Bomb Dome, et mindesmærke i ruinerne af en bygning, der blev ødelagt af atombomben. Tag færgen til Miyajima-øen, hvor Itsukushima Shinto-helligdommen, et UNESCO-verdensarvssted, ligger. Nyd en japansk pandekage eller Okonomiyaki til frokost.
Kom til mødestedet og stig på bussen, der afgår fra Hiroshima Station. Først kører vi til Hiroshima Peace Memorial Park for at besøge A-Bomb Dome, ruinerne af en tidligere bygning, der nu er Hiroshima Peace Memorial. Lær om de tragiske følger af atomkrig og vigtigheden af fred. Prøv en autentisk Hiroshima-stil Okonomiyaki, eller japansk pandekage, med svinekød, kål, bønnespirer og nudler i Hiroshima by.
Derefter tager du færgen over til Miyajima Island, en lille ø i Hiroshima-bugten. Se det berømte Itsukushima-helligdom, et shintoistisk helligdom, og den berømte røde port, der ser ud til at svæve i havet. For dem, der planlægger at bruge Shinkansen til hjemrejsen eller den næste tur, anbefaler vi at booke en afgang efter kl. 18:30. Regler for brug af udstyr
Vi stiller øretelefoner til rådighed under turen. Vær forsigtig med dem, og aflever dem efter brug. I tilfælde af tab eller beskadigelse kan deltagerne blive pålagt at betale en erstatningsgebyr på op til 18.000 yen.
Fra
791 kr.
pr. person
Lokation:
Hiroshima Slot, Hiroshima-præfekturet, Hiroshima, Atombombe-kuppel, Chugoku, Asien, Fredsmuseet i Hiroshima, Hiroshima-bugten, Fredsparken i Hiroshima, Japan, Itsukushima-helligdommen, Miyajima
Varighed:
8 hour
Sprog:
English
Anmeldelser:
4.5/5 stjerner
Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:
Kort
Galleri
Information
Højdepunkter
- Besøg Hiroshima Peace Memorial Park, et mindesmærke for ofrene for bombeeksplosionen.
- Se A-Bomb Dome, et mindesmærke fra ruinerne af en bygning, der blev ødelagt af atombomben.
- Sejl over Hiroshima-bugten på en færgetur til øen Miyajima.
- Se Itsukushima-helligdommen og porten, der er omgivet af vand.
- Spis Hiroshima Okonomiyaki
Yderligere information
- Dette er ikke en privat tur, du vil nyde turen sammen med andre gæster. Frokost: Hiroshima-stil Okonomiyaki (svinekød, kål, bønnespirer, fiskepulver, nudler, æg)
- VALG 1. Almindelig okonomiyaki VALG 2. Okonomiyaki uden svinekød og med æg VALG 3. Okonomiyaki uden svinekød, fiskepulver og æg Hvis du har allergier eller kostrestriktioner, bedes du informere os herom ved booking. Vi kan desværre ikke imødekomme ændringer i menuen på selve dagen. Du bedes undlade at medbringe egen mad og drikkevarer til restauranten.
- Hvis Hiroshima Peace Memorial Museum (https://hpmmuseum.jp/?lang=eng) er lukket, tager vi dig i stedet med til Hiroshima National Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims. *Lukket 30.-31. december og 16.-21. februar. Denne tur indebærer en del gåen. Hvis du har problemer med at gå, anbefaler vi, at du ikke booker denne tur.
Inkluderet
- Bus med aircondition
- Entré til Itsukushima-helligdommen
- Entré til Hiroshima Peace Memorial Museum
- Billet til færgen til Miyajima Island og retur
- Okonomiyaki-frokost i Hiroshima-stil
Ikke inkluderet
- Afhentning og afsætning på hotel
- Drikkevarer
Bestil direkte
Få et tilbud på en pakkerejse






