Arosfa Guesthouse, Aberaeron

Lige ved siden af et frimærkehus

Arosfa, Guesthouse, Aberaeron

Med en placering ned til den inderste havn i Aberaeron har Arosfa Guesthouse en af de mest charmerende placeringer for et unikt overnatningssted. Beliggenheden på hjørnet af Cadwgan place og Market Street er et godt udgangspunkt for at opleve den by, der i 1800-tallet gik fra fiskerby til en udskibningshavn.

Arosfa Guesthouse ligger i et af de 2-etagers huse, som arkitekten Edward Hawcock anlagde i regency stilart, og i dag kendetegner Aberaeron. Husrækken med Arosfa Guesthouse er så velholdt at et af nabohusene i dag kaldes ”Stamp House” efter det i 1970 blev brugt som motiv for et frimærke med temaet arkitektur, og det forstår man godt, når man ser huset og husrække.

På Arosfa Guesthouse kan du vælge mellem 8 individuelt indrettede og navngivne værelser som fx Aeron Belle på første sal, hvor I fra en king-size seng har en fantastisk udsigt over havnen eller det i en king-size seng i det nyrenoverede The Old Library i stueetagen, hvorfra der også er udsigt til havnen.

Fra 1.030 kr.
Pris pr. person i dobbeltværelse med morgenmad

Rejseperiode: 
Hele året

Hotelstandard: 
Unik overnatning

Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:

Få et tilbud

 

Information

Spis i en af havnens restauranter

Når sulten melder sig ved aftenstide, så kan vi anbefale at I spiser aftensmad på en af de to gode restauranter, som ligger ud til havnen i Aberaeron. 

For enden af Cadwgan Place og tættest på Arosfa Guesthouse ligger The Hive i en bygning ud i havnen. Her finder I et spisekort , hvor der er godt med fisk på menuen, og her er det svært at komme udenom is til dessert, da stedet har egen isproduktion med tilhørende isbar lige udenfor restauranten.

En anden mulighed er restauranten på Harbourmaster Hotel, der også ligger lige indenfor i havnen. Det er her, hvor River Aeron løber ud i Caredigian Bugten, og herfra kunne havnemesteren følge alle skibe, der kom til havnen. Her finder I en anden god mulighed for et veltillavet måltid - og så er der fordelen at I kun har 200 meter hjem til Arosfa Guesthouse.

Galleri

Kort

Vis på kort

Kør-selv-ferie i Wales

Få et tilbud

Vi glæder os til at skabe din drømmerejse

  • Bestil trygt - Vi er ejet af Danmarks største forbrugerorganisation
  • Personlig rådgivning fra vores dedikerede rejsespecialister
  • 6 x vinder af Danmarks Bedste Ferierejsebureau
X

Gammel Havn 1
9000 Aalborg
Danmark

mail 70116011
X

Sønder Allé 6, 1. sal
8000 Aarhus
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kgs. Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Gl. Kongevej 19
1610 København V
Danmark

mail 70116011
X

Firskovvej 32
2800 Kongens Lyngby
Danmark

mail 70116011
X

Kongensgade 9, 1 etage
5000 Odense
Danmark

mail 70116011
X

Dæmningen 47
7100 Vejle
Danmark

mail 70116011