Cornwall & Devon for livsnydere
10 dage Fra 17.811 kr.
The Castle at Taunton, Taunton, Somerset
The Castle at Taunton er ikke som hovedparten af dagens hoteller ejet af en større hotelkæde, men har siden 1950 været ejet af den samme familie. Familien Chapman kom til Taunton i 1950 og har siden gennem tre generationer haft et eneste formål – ikke blot at gøre hotellet til byens hotel men også med et fantastisk køkken.
Hotellet ligger helt centralt i Taunton og er del af byens historiske Taunton Castle. Hovedbygningener fra slutningen af det 18. århundrede og er sammen med porttårnet, der oprindelig var østporten til slottets område, fredet.
The Castle at Taunton er et velfortjent 4-stjernet hotel, og som et af hotellets unika er at I ikke vil finde to ens værelser, da alle varierer i størrelse og indretning.
Fra 1.235 kr.
Pris pr. person i dobbeltværelse inkl. morgenmad
Rejseperiode:
Hele året
Hotelstandard:
Unikke hoteller
Vi skræddersyer din kør-selv-ferie
- kontakt vores rejsespecialister:
Lige siden familien Chapman overtog The Castle at Taunton har ambitionen været at have et godt køkken, og i 1998 blev konceptet Brazz introduceret. Den prisvindende Brazz har sat standarden for britiske brasserier med sin livlige, kosmopolitiske og uformelle stemning kombineret med gode køkkenchefer, der er garantien for god mad.
På Brazz anvendes primært lokalt producerede råvarer med frisk fisk fra havnen i Brixham og kød fra dyr, der går frit omkring på de bedste gårde i Somerset. Så her kan I roligt tage plads og nyde både omgivelserne og maden.